Cele i zadania grupy wsparcia

Grupa wsparcia dla rodziców ZPE-W w  Łęczycy

 

Rodzicu!!!

Jeśli w Twojej rodzinie jest dziecko przewlekle chore lub niepełnosprawne, a Ty potrzebujesz wsparcia , rozmowy i kilku chwil dla siebie zapraszamy na zajęcia psychoedukacyjne.

Grupa wsparcia to spotkania, podczas których każdy dobrowolnie może podzielić  się swoimi troskami, doświadczeniami, spostrzeżeniami i radościami.  To przestrzeń dla rodziców, opiekunów, którzy doświadczają stresu, frustracji, niemocy. W bezpiecznej atmosferze, kameralnej grupie, przy asyście pedagoga i  psychologa oraz innych specjalistów, możecie posłuchać lub opowiedzieć o tym wszystkim, co dla was ważne. Przyjdź i przekonaj się, że są ludzie, którzy borykają się z podobnymi problemami.

Celem spotkań jest:

  • Nauka radzenia sobie z trudnymi emocjami
  • Poszerzanie wiedzy na temat ogólnego funkcjonowania poznawczego i emocjonalno-społecznego dzieci niepełnosprawnych i przewlekle chorych
  • Otrzymanie wsparcia w sytuacjach problemowych
  • Wymiana doświadczeń
  • Spojrzenie z innej perspektywy na siebie i swoja rodzinę
  • Nauka walki ze stresem,
  • Wymiana doświadczeń wychowawczych,
  • Rozwój kompetencji rodzicielskich,
  • Poznanie obowiązujących w Polsce przepisów prawnych, form dofinansowania itp. dotyczących leczenia zaburzeń rozwojowych  i spektrum autyzmu,
  • Poznanie praktycznych sposobów na zwiększenie efektywności kompleksowych oddziaływań terapeutycznych,
  • Poznanie grupy przyjaznych sobie i wspierających się nawzajem osób.

 

     Głównym celem spotkań jest dzielenie się doświadczeniami z bycia rodzicem dzieckaz niepełnosprawnością. Rodzicielstwo jest poważnym wyzwaniem i w każdym kolejnym etapie życia dziecka - innym. Szczególnie bycie rodzicem dziecka niepełnosprawnego jest pełne różnych trudności. 

Na spotkaniach grupy rodzice mogą porozmawiać z innymi, przekonać się czy problemy z ich dzieckiem są podobne do tych, które mają inni rodzice, podzielić się i poprosić o wyrażenie zdania innych rodziców. Rolą wspierających  grupę terapeutów/ specjalistów  jest porządkowanie spotkań, dbanie o to, aby każdy uczestnik grupy znalazł pomoc i wsparcie. Grupę tworzą przede wszystkim rodzice i to oni wnieśli potencjał, energię, oni dzielą się swoimi doświadczeniami. 

Oprócz rozmów i wymiany doświadczeń prowadzone też są zajęcia warsztatowe mające na celu integrację rodziców oraz wyposażenie ich w umiejętności psychologiczne oraz zorganizowanie przestrzeni do możliwości odreagowania stresów i napięć dnia codziennego. Bo jak twierdzi terapeuta Wojciech Eichelberger: „Tylko szczęśliwy rodzic potrafi wychować szczęśliwe dziecko”. 

Grupa wsparcia pozwala zmniejszyć wątpliwości rodziców, ich niepokoje, pozwala łatwiej zaakceptować ich trudną sytuację rodzinną. Jest miejscem, w którym można odpocząć, podzielić się swoimi problemami, uzyskać wsparcie.   

 Propozycje warsztatów w zależności od potrzeb i oczekiwań rodziców. Wybrana tematyka spotkań obejmuje:

1. Więź rodzic -dziecko

2. Rozpoznawanie sygnałów świadczących o tym, że dziecko ma problemy i trudności

3. Jak pomóc dziecku rozpoznawać i właściwie odreagowywać trudne emocje.

4. Jak wyznaczać dziecku granice? Wychowanie w dyscyplinie bez używania przemocy.

5. Prawa dziecka.

6. Zachowania ryzykowne dzieci i młodzieży-, co powinno zwrócić uwagę rodzica?

7. Model rodziny, funkcjonującej z problemem dziecka z niepełnosprawnością i chorobą przewlekłą.

8. Wzmacnianie postawy asertywnej u własnego dziecka

9. Program Dam Radę – jestem z Ciebie dumny