Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego 2018

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego (Międzynarodowy Dzień Dziedzictwa Językowego) – coroczne święto obchodzone 21 lutego, zostało ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999 roku.

Jego data upamiętnia wydarzenia w Bangladeszu, gdzie w 1952 roku pięciu studentów uniwersytetu w Dhace zginęło podczas demonstracji, w której domagano się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego.

W Polsce to wyjątkowe święto także jest obchodzone. Kilka lat temu wystartowała kampania - "Ojczysty - dodaj do ulubionych", zorganizowana przez Narodowe Centrum Kultury i Radę Języka Polskiego. Jak podają jej autorzy - "ma ona na celu podnoszenie świadomości językowej oraz kształtowanie poczucia odpowiedzialności za polszczyznę".

W tym roku szkolnym, z tej okazji, podczas zajęć rewalidacyjnych, rozmawialiśmy z uczniami o tym, dlaczego tak ważna jest dbałość o nasz język ojczysty, rozwiązywaliśmy krzyżówki, zagadki i quizy językowe. Korzystaliśmy przy tym z tablicy interaktywnej oraz stron www, które poznajemy w ramach programu Aktywna tablica.

Agnieszka Sapko