Obchody Dnia Ziemi

Z okazji Międzynarodowego Dnia Ziemi uczniowie klas 4-8 Szkoły Podstawowej i klas 1-3 Szkoły  Branżowej uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych. W pierwszej części przeprowadzono e-lekcję pt. „Smog City”, podczas której uczniowie rozwiązując zadania interaktywne szukali odpowiedzi na pytanie: co zrobić, by pokryte smogiem miasteczko stało się czyste i przyjazne mieszkańcom?

Bohaterami Smog City jest rodzeństwo – Olga i Leon. Oboje bardzo by chcieli móc grać w piłkę na dworze i codziennie spacerować z psem. Jednak w chłodne zimowe dni dokucza im smog, a Leon w czasie treningu na boisku wdycha dym z okolicznych domów. Uczniowie podczas e-lekcji  razem z bohaterami wymienili kopcące piece w miasteczku i pobudowali nowe ścieżki rowerowe. Sprawdzili dokładnie, czego nie wolno wrzucać do pieca i jakie są skutki palenia śmieci. Dowiedzieli  się również, jak smog wpływa na zdrowie i jak się przed nim chronić. Brudne Smog City dzięki ich staraniom zmieniło się w ekologiczne i przyjazne mieszkańcom Eko City!

Nowa formuła zajęć wpisuje się w misję cyfrowej edukacji ekologicznej ESA – buduje świadomość ekologiczną i rozwija kompetencje cyfrowe uczniów.

W drugiej części zajęć uczniowie rozwiązywali zadania w kartach pracy w celu sprawdzenia zdobytej wiedzy: rozwiązywali krzyżówki, rebusy, wykreślanki, określali źródła smogu, sprawdzali terminy wycofywania „kopciuchów” w poszczególnych województwach. A na zakończenie odbyło się rozstrzygnięcie szkolnego konkursu plastycznego z okazji  „Dnia Ziemi”. Rozdano dyplomy dla klas za udział w zajęciach oraz dyplomy za udział w konkursie. Wszystkie prace były wykonane z wielkim zaangażowaniem.

1 miejsce zajęli uczniowie kl. IA: Aleksandra Król, Adam Buchmiller, Gabriel Grodnicki.

2 miejsce exeqwo: Maja Kaźmierczak kl. 6 oraz Arkadiusz Janicki i Filip Chojnacki kl.4.

3 miejsce exeqwo: Adam Król i Iwo Grzelak kl. 3  oraz Sylwester Kieszkowski kl. I  PdP.

Wyróżnienia otrzymali: Aleksandra Wojtczak, Paulina Połatyńska i Wiktoria Marczak, Wiktoria Raczyńska, Klaudia Pietrzak, Sandra Krysztofiak i Wiktor Przybysz.