Zajęcia polisensoryczne - wielozmysłowe

Dla dzieci z niepełnosprawnością intelektualną, autyzmem i innymi zaburzeniami stymulacja wielolzmysłowa pomaga w odbiorze wrażeń zmysłowych z otaczającego świata oraz z własnego ciała. Na zajęciach dzieci mają możliwość badania otoczenia za pomocą zmysłów, doświadczają rzeczy nieznanych. Usprawniają wszystkie zmysły poprzez ćwiczenia takie jak: chodzenie po równoważni, bujanie w topku rehabilitacyjnym, podskoki na trampolinie, chodzenie po ścieżce sensorycznej, manipulowanie tworzywami przekształcalnymi, dotykanie przedmiotów o różnej fakturze i kształcie, poznawanie różnorodnych zapachów i smaków, zabawę kolorami, zabawę światłem, słuchanie dźwięków wydawanych przez ludzi, zwierzęta, przedmioty, instrumenty. Dzieci wyciszają się podczas masażu, słuchania muzyki relaksacyjnej i dźwięków przyrody oraz doświadczaniu przyjemnych doznań zapachowych i wizualnych.

W czasie zajęć wykorzystywane są różnego rodzaju sprzęty rehabilitacyjne, maty sensoryczne, masy plastyczne, materiały manualne, elementy muzykoterapii, elementy aromatoterapii, chromoterapii, elementy masażu. Ćwiczenia są proste, a dynamika zajęć zawsze jest dostosowana do indywidualnych potrzeb i możliwości psychofizycznych dzieci.

Zajęcia prowadzi   Pani Anna Wasińska  - oligofrenopedagog