Rada Pedagogiczna ZPE-W w Łęczycy podejmuje uchwałę w sprawie nadania placówce imienia

Na posiedzeniu w dniu 28 wrzesnia 2017r. Rada Pedagogiczna Zespołu Placówek Edukacyjno - Wychowawczych w Łęczycy podjęłą dwie bardzo znaczące uchwały:

- w sprawie wystąpienia ze wspólnym wnioskiem wraz z Radą Rodziców i Samorządem Uczniowskim, do organu prowadzącego placówkę,  o nadanie Specjalnemu Ośrodkowi Szkolno - Wychowawczemu w ZPE-W w Łęczycy,  imienia Orła Białego;

-  w sprawie wystąpienia ze wspólnym wnioskiem wraz z Radą Rodziców i Młodzieżową Radą Bursy, do organu prowadzącego placówkę, o nadanie Bursie Szkolnej w ZPE-W w Łęczycy, imienia Orła Białego.

Uchwały zostały podjęte  jednogłośnie.

Uzasadnienie wyboru patrona

Uroczyste nadanie imienia szkole oraz ufundowanie sztandaru i przekazanie Go społeczności szkolnej, należą do najpiękniejszych tradycji ceremoniału szkolnego. Wybranie dla szkoły Patrona nie może być jednak celem samym w sobie, musi stać się środkiem pozwalającym na stwarzanie sytuacji wychowawczych dla kształtowania postaw, wartości i charakteru dzieci i młodzieży.

W roku szkolnym 2017/2018 jednym z podstawowych kierunków realizacji polityki oświatowej państwa, ogłoszonym przez Ministra Edukacji Narodowej jest właśnie wzmacnianie wychowawczej roli szkoły.

Zespół Placówek Edukacyjno – Wychowawczych w Łęczycy, szczególną uwagę poświęca zagadnieniu wychowawczej roli szkoły, wychowaniu patriotycznemu. Akcentuje i promuje wartości, które zostały zawarte w Koncepcji pracy placówki.

Wartości takie jak: miłość do ojczyzny i rodziny, odpowiedzialność, solidarność, przyjaźń, honor, nie są więc obojętne naszym dzieciom i młodzieży.

Realizując te założenia a także pragnąc włączyć się w ogólnopolską organizację 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości przypadającą w 2018 r, społeczność Zespołu Placówek Edukacyjno - Wychowawczych w Łęczycy, postanowiła że podczas uroczystości z okazji półwiecza istnienia szkoły, dokona nadania imienia Orła Białego swoim placówką  wchodzącym w skład Zespołu czyli Specjalnemu Ośrodkowi Szkolno – Wychowawczemu w Łęczycy oraz Bursie szkolnej w Łęczycy, a także ufunduje sztandar.

Nie bez powodu to właśnie Orzeł Biały został zaproponowany na patrona Naszej Szkoły. Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy oraz Bursa szkolna mają swoją siedzibę w Łęczycy. W mieście nad którym  Orzeł Biały pojawił się już w X wieku. Właśnie tutaj już w X – XIII wieku istniał gród, którego relikwie znajdują się w niedalekim Tumie, gdzie wybudowano kolegiatę NMP i św. Aleksego (konsekrowaną w 1161 r.), w której dość regularnie odbywały się synody, które dziś uważa się za początki polskiego parlamentaryzmu. W 1352 roku król Kazimierz Wielki włączył Księstwo Łęczyckie do Polski. Natomiast w końcu XVI wieku Łęczyca stała się miastem królewskim Korony Królestwa Polskiego, gdzie swoją siedzibę znalazł sąd ziemski i grodzki. Król Kazimierz Wielki  wybudował tu również zamek, który uczynił swoją rezydencją. Łęczyca była też często odwiedzana przez króla Jagiełłę (tu m.in. obradował on przed wojną z Krzyżakami w 1409 r.). Odbywały się tu sejmy, zamek był także siedzibą wojenną kolejnego króla – Kazimierza Jagiellończyka.

Także w swojej najnowszej historii Orzeł Biały dodawał wiary i otuchy mieszkańcom miasta, kiedy to w Łęczycy i jej okolicach rozegrała się największa i najkrwawsza bitwa Września 1939 r. nazwana później Bitwą nad Bzurą. Wówczas przeciwko Polakom rzucono całą 8 i 10 armię. W rejon walk skierowano 4 floty powietrzne. Naoczni świadkowie tej bitwy stwierdzają, że w wielu rzekach płynęła krew, a rozbity sprzęt wojskowy i ciała zabitych tworzyły pomosty. W tej bitwie, gdzie stosunek sił był wielokrotnie wyższy na korzyść hitlerowców, zwłaszcza w broni pancernej, Niemcy ponieśli ogromne straty.

Biało czerwona flaga, godło z Białym Orłem w koronie, „Mazurek Dąbrowskiego” to symbole polskiej państwowości. To znaki najważniejsze, wyrażające naszą tożsamość, wokół których gromadzi się wspólnota obywateli Rzeczypospolitej. Kiedy podczas świąt państwowych czy innych doniosłych wydarzeń w życiu polskiego społeczeństwa chcemy w szczególny sposób poczuć łączącą nas więź, odwołujemy się właśnie do tych symboli. Są one dla wszystkich Polaków wyjątkowo cenne. Otaczanie symboli Rzeczypospolitej Polskiej czcią i szacunkiem jest prawem i obowiązkiem każdego z nas.

Łęczyca jako Królewskie Miasto będące jednym z najstarszych w Polsce, miasto z niezwykłą historią, od wieków kolebką polskości nigdy nie zapomniało i nie zapomina o jednym z najważniejszych symboli narodowych jakim jest właśnie Orzeł Biały. Dlatego też, nasza placówka, znajdująca się na terenie tego miasta, wyrażając chęć dalszego kultywowania wartości opisanych powyżej, pragnie nosić imię Orła Białego, który podkreślać będzie nasze zamiłowanie do historii, polskości, jedności oraz do nieustającego dążenia do stawania się coraz lepszymi w pokonywaniu wielu trudności, w poznawaniu świata i komunikowaniu się z nim oraz w dążeniu do aktywnego udziału w życiu społecznym i zawodowym oraz kształtowania postawy szacunku, piękna i prawdy w świecie i w życiu człowieka.