Udział w projekcie "Przedszkole młodych patriotów"

Konkursowy projekt „Przedszkole młodych patriotów” to nie lada wyzwanie dla naszych przedszkolaków. Jednak przy determinacji  nauczycieli i opiekunów oraz zaangażowaniu dzieci, udało się sprostać punktom konkursowych zadań i zdobyć certyfikat, tak więc od teraz nasze przedszkole to „Przedszkole młodych patriotów”, a efekty naszych zmagań i ciężkiej pracy zaprezentowane są na zdjęciach.

Pierwszym punktem, którego wspólną realizację postanowiliśmy podjąć,
było przeprowadzenie pogadanki pt. „Patriotyzm na co dzień. Co dla mnie oznacza bycie patriotą”. Pogadanka miała postać prezentacji w programie Power Point , gdyż większość z naszych przedszkolaków, to wzrokowcy.
 Podczas prezentacji dzieci mogły wykazać się wiedzą nt. symboli narodowych, nazw większych miast polskich oraz strojami ludowymi. Przedszkolaki miały okazję poszerzyć swoją wiedzę o takie elementy jak; regiony Polski oraz sławni
 i wielcy Polacy. Na koniec uczestnicy prezentacji dali się porwać rytmom piosenki „Jesteśmy Polką i Polakiem”.

Kolejnym etapem konkursu było przygotowanie plakatu przygotowującego nas do obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Wspólnymi siłami udało się stworzyć przepiękne rękodzieło, które dosłownie i w przenośni powstało z naszych rąk, bowiem plakat ten przedstawia rączki naszych kochanych milusińskich.

Realizując kolejne zadanie konkursu „Przedszkole młodych patriotów” nasze przedszkolaczki miały zaprezentowane postawy patriotyczne, jakie można prezentować względem Narodu Polskiego. Dzieci z wielkim zaangażowaniem brały udział w zajęciach. Dzieciom wdrażano i utrwalano pojęcia patriotyzmu, patrioty oraz, co należy robić, żeby być prawdziwym patriotą. Przy wsparciu nauczycieli i opiekunów nasi mali patrioci z wielkim zaangażowaniem przystąpili do tworzenia wspólnego Kodeksu Postaw Patriotycznych. Dzieci były bardzo zaangażowane. Wybierały i przyklejały  zapisane wcześniej zasady postaw patriotycznych. Zajęcia pomogły naszym podopiecznym pogłębić wiedzą na temat postaw jakimi cechuje się patriota.

Kolejny etap konkursu „Przedszkole młodych patriotów” odbył się w naszym przedszkolu pod hasłami postaw patriotycznych oraz roli patriotyzmu lokalnego. W tym celu została przedstawiona prezentacja mająca
na celu przybliżenie oraz utrwalenie historii, legend i podań dotyczących naszego regionu. Na koniec dzieci miały zadanie pokolorować ryciny z legendy o diable Borucie, przedstawiające rzeczonego diabełka oraz ważne dla naszego krajobrazu budowle architektoniczne, jak np. łęczycki zamek i archikolegiatę w Tumie.

Udział w konkursie patriotycznym: ,,Przedszkole młodych patriotów”, którego celem konkursu jest propagowanie i rozwijanie wśród dzieci zainteresowania historią, tradycją i kulturą naszego kraju oraz kształtowanie postaw patriotycznych u najmłodszych, otworzył naszym dzieciom możliwość do wnikliwego zapoznania się z głównymi założeniami postaw patriotycznych. Dzięki zajęciom o patriotyzmie dzieci zrozumiały, że przestrzeń, w której egzystują, określana jest w szerszym pojęciu, jako Polska, która jest

Naszą Ojczyzną.