Wycieczka w ramach programu MEiN "Poznaj Polskę"

W dniach 18 – 20 maja 2022r. uczniowie Szkoły Podstawowej uczestniczyli w wycieczce Kraków – Zakopane – Wadowice, która została zorganizowana w ramach przedsięwzięcia Ministra Edukacji i Nauki ,,Poznaj Polskę”. Celem wycieczki było uatrakcyjnienie procesu edukacyjnego dzieci poprzez umożliwienie im poznania Polski, jej środowiska przyrodniczego, tradycji, zabytków i historii.

Jako pierwszy zwiedziliśmy Kraków, w tym historyczny zespół miasta – ulica Kanoniczna z domem Długosza oraz Kamienicą Dziekańską, Rynek Główny, Bazylikę Mariacką oraz Sukiennice. Następnie udaliśmy się na wzgórze wawelskie, gdzie zwiedziliśmy Zamek Królewski na Wawelu – prywatne komnaty królewskie. Po wyjściu z zamku udaliśmy się do Katedry Wawelskiej, w której mieliśmy okazję zobaczyć krypty z grobami władców. Na koniec udaliśmy się do smoczej jamy, obok której wysłuchaliśmy legendy o smoku wawelskim.

Po zwiedzeniu Krakowa udaliśmy się na nocleg do Zębu obok Zakopanego, gdzie widzieliśmy dom słynnego skoczka Kamila Stocha. Następnego dnia rano rozpoczęliśmy zwiedzanie stolicy polskich Tatr. Zobaczyliśmy skocznię, przeszliśmy słynnymi zakopiańskimi Krupówkami, a następnie zwiedziliśmy Muzeum Tatrzańskie – willa Koliba. Później wjechaliśmy koleją na Gubałówkę, z której podziwialiśmy panoramę Tatr. Zwiedziliśmy również zabytkowy cmentarz zasłużonych na Pęksowym Brzyzku.  Po obiedzie pojechaliśmy do kaplicy w Jaszczurówce, a następnie do doliny Chochołowskiej, po drodze zatrzymując się w bacówce Biały Potok, w której wędziliśmy oscypki.  Jadąc dalej udaliśmy się do Bachledówki. Na koniec dnia czekało na nas ognisko z pieczeniem kiełbasek.

Ostatniego dnia wyruszyliśmy do Wadowic. Tam zwiedziliśmy Muzeum domu rodzinnego  Jana Pawła II, a następnie Bazylikę Mniejszą NMP, w której papież został ochrzczony. Po obiedzie kosztowaliśmy słynnej papieskiej kremówki.

Późnym wieczorem , zmęczeni, ale bardzo zadowoleni wróciliśmy do domu.