Realizacja Projektu "Edukacyjna Sieć Antysmogowa"

W dniu 16 lutego br. nauczyciele ZPEW w Łęczycy uczestniczyli w szkoleniowej Radzie Pedagogicznej w ramach realizacji projektu Edukacyjna Sieć Antysmogowa. Celem projektu jest zwiększenie świadomości nauczycieli, uczniów i ich rodziców w zakresie szeroko rozumianej ekologii, przede wszystkim w zakresie problematyki powietrza jako wspólnego dobra o szczególnym znaczeniu.

Na szkoleniu poruszono temat smogu, źródeł jego powstawania i skutków oddychania zanieczyszczonym powietrzem oraz przedstawiono sposoby walki ze smogiem. W drugiej części zaprezentowano natomiast zagadnienie zmian klimatu w związku z występowaniem zanieczyszczeń powietrza. Omówiono skutki ocieplenia klimatu takie jak: zaniknie lodowców, ocieplanie oceanów, wzrost poziomu mórz, wymieranie niektórych gatunków, ekstremalne zjawiska pogodowe oraz przeprowadzono dyskusję na temat działań łagodzących zmiany klimatu.

Na zakończenie ustalono terminy przeprowadzanych zajęć na temat smogu i zmian klimatu w poszczególnych klasach Szkoły Podstawowej i Branżowej Szkoły I Stopnia oraz w grupach przedszkolnych i w Bursie Szkolnej. Koordynatorzy projektu zaproponowali także podjęcie różnorodnych działań obejmujących całą społeczność szkolną.