Projekt ESA. Mierzymy się ze smogiem.

Powietrze wokół nas to mieszanina gazów. Przede wszystkim azotu i tlenu. Kiedy powietrze jest suche i czyste, składa się w 78 proc. z azotu  a w 21 proc. z tlenu. Pozostała część, czyli 1 proc., to różne substancje: argon, dwutlenek węgla i inne gazy. Jednak w przyrodzie rzadko spotyka się idealnie suche i czyste powietrze. Jego skład zmienia się w zależności od miejsca, w którym się znajdujemy i od pogody. Oddychając, pobieramy z powietrza tlen, który jest potrzebny do życia. Wdychamy jednak wszystkie inne substancje zawarte w powietrzu, również te szkodliwe.

W dniu 21 lutego br. wszystkie grupy przedszkolne uczestniczyły w zajęciach edukacyjnych „Co wiem o smogu?”, realizowanych w ramach projektu Edukacyjna Sieć Antysmogowa. Głównym celem zajęć było wdrożenie podstawowych informacji na temat smogu. Dzieci uczestniczyły w pogadance o powietrzu, rozpoznawały przedmioty wymagające napełnienia powietrzem i wykonywały proste ćwiczenia oddechowe. W kolejnej części zajęć dzieci poznawały źródła smogu i wykonywały zadania w kartach pracy. Zajęcia o smogu były doskonałą okazją do ćwiczenia percepcji wzrokowej, analizy i syntezy słuchowej, koordynacji wzrokowo-ruchowej oraz pamięci i spostrzegawczości. Na zakończenie spotkania wszystkie grupy otrzymały dyplomy.