Obchody Święta Chrztu Polski

Dzisiaj, tj. 14 kwietnia 2023r. – w dniu Święta Chrztu Polski, cała społeczność szkolna spotkała się w auli szkolnej, na krótkim apelu. Dowiedzieliśmy się, kiedy ten dzień został ustanowionym państwowym świętem. Przybliżono nam znaczenie tego wydarzenia dla Polski.

Zdaniem wielu badaczy, chrzest księcia Mieszka I jest najważniejszym, przełomowym wydarzeniem w całych dziejach państwa i narodu polskiego. Decyzja naszego pierwszego, historycznego władcy zdecydowała o całej, późniejszej przyszłości naszego kraju. Chrzest Mieszka I, znany powszechnie jako Chrzest Polski był przełomowym wydarzeniem, które symbolicznie uznaje się za początek państwa polskiego.  Chrzest wprowadził rodzące się wówczas państwo polskie w krąg cywilizacyjny Europy Zachodniej. Miało do niego dojść w Wielką Sobotę 14 kwietnia 966 roku, dokładnie 1057 lat temu. Na pamiątkę tego wydarzenia od 2019 roku, decyzją Sejmu RP, w dniu 14 kwietnia obchodzimy państwowe Święto Chrztu Polski.