Program ESA. Mierzymy się ze smogiem

Nowy rok szkolny rozpoczęty, wakacje już dawno za nami, a przed nami sezon grzewczy. Wraz z nim powraca do naszej szkoły temat smogu. Od stycznia br. nasza placówka uczestniczy w projekcie ESA, którego głównym celem jest poprawa jakości powietrza w Polsce. W bieżącym roku szkolnym również będziemy angażować się w działania projektowe. Pierwszym krokiem było przekazanie informacji o projekcie i źródłach smogu rodzicom naszych uczniów  podczas pierwszych zebrań z rodzicami. Świadomość problemu to początek zmiany.

Na budynku naszej szkoły jest zainstalowany miernik pyłów zawieszonych, który stale monitoruje poziom zanieczyszczenia powietrza. Wyniki pomiarów pyłów PM10 i PM2,5 są na bieżąco aktualizowane – można je sprawdzić na wyświetlaczu LED oraz na stronie esa.nask.pl. Na stronie ESA oprócz bieżących wskazań dostępne są również archiwalne dane z pomiarów. Jest to informacja nie tylko dla nauczycieli, uczniów i odprowadzających dzieci do szkoły rodziców, ale również dla całej społeczności lokalnej naszego miasta – każdy może na bieżąco śledzić wyniki pomiarów i obserwować, w jakim stopniu problem zanieczyszczonego powietrza dotyczy jego najbliższej okolicy. Pozwala to świadomie decydować o podejmowanych aktywnościach w zależności od stopnia zanieczyszczenia powietrza, a jeśli wskazania są alarmujące – w miarę możliwości ograniczyć tego dnia przebywanie na zewnątrz.

Program Edukacyjna Sieć Antysmogowa jest objęty honorowym patronatem Ministerstwa Cyfryzacji a realizuje go Państwowy Instytut Badawczy NASK we współpracy z Polskim Alarmem Smogowym.