Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

"Kochajcie ojczystą ziemię. Kochajcie swoją świętą wiarę i tradycję własnego narodu. Wyrośnijcie na ludzi honoru, zawsze wierni uznanym przez siebie najwyższym wartościom, którym trzeba służyć całym swoim życiem".

Witold Pilecki

Dnia 1 marca 2024r.obchodziliśmy w naszej szkole, po raz kolejny, Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Święto to zostało ustanowione jako wyraz hołdu dla żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia, którzy po zakończeniu II wojny światowej, w obliczu narzucanej Polsce władzy komunistycznej, kontynuowali swoją walkę o wolną i niepodległą Ojczyznę. Żołnierze Wyklęci, znani również jako "niezłomni", stawiali opór sowietyzacji Polski i represjom politycznym, często w ekstremalnie trudnych warunkach i w nierównej walce.

Z okazji Ich Święta uczniowie Szkoły Podstawowej, Szkoły Przysposabiającej do pracy i Branżowej Szkoły I stopnia przygotowali uroczystą akademię, podczas której zaprezentowali montaż słowno-muzyczny: "Żołnierze Wyklęci-bohaterowie powojennego podziemia niepodległościowego". Przedstawili w nim historię Żołnierzy Wyklętych, ich odwagę oraz niezłomność w dążeniu do prawdy i sprawiedliwości. Za tę niezłomność Wyklęci płacili więzieniem, torturami, śmiercią. Uczniowie podkreślili, że ta niezłomność, odwaga i poświęcenie są symbolem heroizmu i walki o wolność Polski, naszej Ojczyzny.

Cześć i chwała Bohaterom!