ESA. Mierzymy się smogiem. Dla powietrza, dla zdrowia, dla przyszłych pokoleń!

Nie ma bardziej ważniejszej sprawy niż oddychanie czystym powietrzem. Potrzebujemy go wszyscy, aby móc żyć, rozwijać się i realizować swoje marzenia. Dążenie do poprawy jakości powietrza w Polsce to cel nadrzędny projektu ESA, do którego przystąpiła nasza placówka. Edukacyjna Sieć Antysmogowa to program informacyjny realizowany przez Państwowy Instytut Badawczy NASK we współpracy z Polski Alarmem Smogowym. Ponadto jest on objęty honorowym patronatem Ministerstwa Cyfryzacji. Udział w akcji jest możliwy dzięki naszej przynależności do Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej (OSE).

W ramach projektu otrzymaliśmy urządzenie pomiarowe, które zostało zamontowane na budynku ZPEW przy wejściu głównym od ulicy Kaliskiej. Możemy z niego odczytać, jaki jest w danej chwili stan powietrza. Natomiast odwiedzając stronę https://esa.nask.pl możemy kliknąć mapkę, z której odczytamy, jakie jest stężenie pyłów PM2,5 i PM10. Oprócz wartości pomiarowych na mapce wyświetla się „emotka”, która charakteryzuje jakość powietrza.

Kluczową częścią projektu są działania informacyjne i szkoleniowe skierowane do całego środowiska szkolnego, czyli uczniów, nauczycieli, rodziców. Główne cele tych działań to: podniesienie świadomości nauczycieli i uczniów na temat smogu, zwiększenie poziomu wiedzy i umiejętności uczniów i nauczycieli w obszarze edukacji antysmogowej, ochrony zdrowia oraz przeciwdziałanie zanieczyszczeniu powietrza.