E-lekcja #antysmogowi

W dniu 28 września br. wychowankowie Bursy Szkolnej uczestniczyli w e-lekcji w ramach projektu ESA i szukali odpowiedzi na następujące pytania:

- skąd się bierze smog?

- jak wpływa na nasze zdrowie?

- co każdy z nas może zrobić dla poprawy jakości powietrza?

Najwięcej uwagi poświęcono benzopirenom – związkom chemicznym, których głównym źródłem są domowe piece, w których spalane jest drewno, węgiel niskiej jakości i… niestety śmieci. Są to te same trujące substancje, które spotykamy w szkodliwym dymie papierosowym. Benzo(a)piren i benzo(e)piren mogą stopniowo uszkadzać DNA komórek organizmu, powodując raka różnych narządów – przede wszystkim płuc, ale też pęcherza moczowego i szyjki macicy. Ryzyko jest tym większe, im dłużej jesteśmy narażeni na przebywanie w zanieczyszczonej okolicy. Ważne jest więc, aby działania na rzecz poprawy powietrza podejmować jak najszybciej – przede wszystkim dla dobra dzieci, którym zanieczyszczenia szkodzą najbardziej. Przebywanie na zewnątrz w czasie smogu można porównać do palenia papierosów, a nawet obliczyć, jaką dawkę toksycznych substancji przyswoił nasz organizm w tym czasie (czyli ile „papierosów wypaliliśmy”).

Wychowankowie Bursy Szkolnej świetnie poradzili sobie z różnorodnymi zadaniami dotyczącymi składu chemicznego smogu, szacowaniem procentowego udziału przyczyn smogu oraz sposobów radzenia sobie z problemem zanieczyszczonego powietrza. Śmiało możemy powiedzieć, że po takiej e-lekcji są antysmogowi.