Legenda o Lechu, Czechu i Rusie – zajęcia otwarte dla nauczycieli ubiegających się o awans zawodowy

W dniu 7 listopada br. odbyły się zajęcia grupowe dla uczestników wszystkich ZRW w naszej placówce, których głównym celem było wielozmysłowe poznawanie i doświadczanie otoczenia, w oparciu o Legendę o Lechu, Czechu i Rusie. Tematyka zajęć nie była przypadkowa, ponieważ 11 listopada obchodząc narodowe Święto Niepodległości nawiązujemy do symboliki orła białego, który jest także patronem naszej szkoły.

Zajęcia obserwowali nauczyciele naszej placówki, będący aktualnie na ścieżce awansu zawodowego. Nauczyciele prowadzący zajęcia wykorzystali jako formę pracy teatr bazalny. Wywodzi się on z metody stymulacji bazalnej A. Fröhlicha. Teatr bazalny uwydatnia  aktywność własną osoby, wspólne kształtowanie, a więc także  współdziałanie. Widz jest również aktorem, a treść przeżywana jest wszystkimi właściwymi dla danej sceny kanałami percepcyjnymi.

Treść legendy została dostosowana do poziomu uczestników zajęć. W części pierwszej po zapoznaniu się z głównymi bohaterami utworu, uczestnicy wspólnie przygotowywali się do wyprawy w poszukiwaniu nowego miejsca na ziemi. Oglądali plecaki i torby podróżne, a następnie pakowali wspólny bagaż. Potem wędrowali przez góry, lasy i rzeki – wielozmysłowo postrzegali wodę i las. Nie zabrakło także noclegu w namiocie przy odgłosach płonącego ogniska i pohukiwań sowy. Kulminacją zajęć było spotkanie z orłem białym. Uczestnicy wsłuchiwali się w jego odgłosy, a potem mogli zobaczyć jak wyglądają ptasie  pióra, dziób i pazury. Na zakończenie zajęć uczestnicy dotykali godła Polski, a nauczyciele zaśpiewali wspólnie hymn szkoły.