Zajęcia grupy "Delfinki"

W dniu 1 września 2013 r. w Przedszkolu specjalnym w Zespole Placówek Edukacyjno- Wychowawczych w Łęczycy powstała nowa grupa przedszkolna dla dzieci ze sprzężeniami i autyzmem. Utworzenie tego oddziału było możliwe dzięki pozyskaniu funduszy unijnych w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego i realizacji projektu pod nazwą: „Mały człowiek- wielkie nadzieje na lepszą przyszłość”.

Dzieci autystyczne wymagają specjalnych okoliczności do nauki i zabawy, które są zapewniane w naszym przedszkolu poprzez:

• idealne warunki do pracy- grupa liczy 4 dzieci,
  • opiekę i zajęcia prowadzone przez nauczyciela wychowania przedszkolnego- oligofrenopedagoga,
  • wsparcie działań nauczyciela przez osobę zatrudnioną na stanowisku pomocy
  • zajęcia logopedyczne
  • zajęcia z psychologiem
  • terapię metodą integracji sensorycznej
  • terapię pedagogiczną

Przedszkolaki wykorzystują dużą salę przeznaczoną do nauki i zabawy. Znajduje się w niej szereg pomocy dydaktycznych: gier stolikowych, zabawek rozwijających sprawność manualną, spostrzegawczość i myślenie, a także przyborów do ćwiczeń motoryki dużej i sensoryki. Pomieszczenie dysponuje komputerem i sprzętem audiowizualnym. Dodatkowo, dzieci korzystają z sali doświadczania świata,  gdzie mają możliwość relaksacji, wyciszenia się i odpoczynku. W tej sali największym zainteresowaniem wśród chłopców cieszy się podgrzewane łóżko wodne.

Praca w grupie przebiega małymi kroczkami. Widać postępy edukacyjne dzieci, a także terapeutyczne głównie w zakresie komunikacji i nawiązywania kontaktów z rówieśnikami. Chłopcy czynnie uczestniczą w ćwiczeniach prowadzonych metodą W. Sherborne, Knillów, porannego kręgu i metodą M. Bogdanowicz. Chętnie biorą udział w zabawach muzyczno- ruchowych i plastycznych, których efektem są wykonane prace. Głównym celem zajęć jest usprawnianie dzieci w sferze samoobsługi, mowy, rozwoju społeczno- emocjonalnego i sprawności grafomotorycznej.

Dzieci czynnie i biernie uczestniczą w uroczystościach szkolnych i klasowych. Biorą udział w konkursach przedszkolnych. Integrują się z pierwszą grupą przedszkolną, organizując wspólne zabawy w sali przedszkolnej i na powietrzu. Zapraszamy również indywidualnie i grupowo dzieci zdrowe ze szkół i przedszkoli masowych z Łęczycy i okolic, po to by chłopcy mieli okazję na przejmowanie pozytywnych wzorców w relacjach z rówieśnikami oraz doskonałą zabawę.